اساتید
  ImgTeacher
  نام استاد : محمدعلی کی نژاد (استاد وایسته)

  گروه آموزشی : ربع معماری و معماری اسلامی
  واحد سازمانی : وزارت علوم
  درجه علمی : استاد
  دروس تدریسی : ...
  شروع به خدمت : 1355
  تحصیلات : دکترا
  رشته تحصیلی : مهندسی محیط زیست
  محل تحصیل : دانش آموخته از دانشگاه پييرماري کوري (پاريسVI)
  تاریخ تولد : 1329
  خط داخلی : 04135297203
  تلفن : 35412135
  فاکس : 04135412140
  موبایل :
  ایمیل :
  توضیحات :
  تاریخ بروزرسانی : 1401/10/07
   
  زندگی نامه دکتر محمد علی کی نژاد

  دکتر محمد علی کی نژاد درسال 1329 شمسی در خانواده ای مذهبی در شهر تبریز متولد شد. تحصیلات مدرسه ای خود را به ترتیب در دبستان آذر و دبیرستان فردوسی این شهر به اتمام رسانید.
  در سال 1351 در رشته مهندسی محیط زیست (کارشناسی ) از دانشگاه تبریز دانش آموخته و در سال های 1352 و 1353 به ترتیب به دریافت کارشناسی ارشد «هواشناسی دینامیک» از دانشگاه پییر ماری کوری و کارشناسی ارشد« انرژی و آلودگی» از دانشگاه پاریس7 نائل شد و سپس دکتری تخصصی خود را در رشته «مهندسی محیط زیست» از دانشگاه پییر ماری کوری پاریس دریافت کرد و به مدت یک سال در همان دانشگاه مشغول به تحقیق و تدریس شد.
  وی که فرد ولایی می باشد نسبت به گرایش چپ و راست شخصیت مستقل داشته و یکی ازمدیران فرهنگی، سیاسی کشور می باشد .
  دکتر کی نژاد که نقش عمده ای در شکل گیری مبارزات دانشجویی قبل از انقلاب داشت توسط ساواک دستگیر و بیش از یک ماه در ساواک و سپس توسط دادگاه نظامی فرمایشی محاکمه و محکوم به زندان شد ؛ بعد از خروچ از زندان، کشور را به مقصد فرانسه ترک کرد در شب، روزی که از کشور خارج می شد مجددا  ساواک  به خانه و خانواده ایشان جهت دستگیری وی هجوم برد که وی با تغییر مسیر مرزی که داشته موفق به خروج از کشور می شود.
  پس از اتمام تحصیلات و در دوران پیروزی انقلاب اسلامی به کشور برگشته و همراه با تدریس و تعلیم و تعلم ، تلاش در عرصه سیاسی و هشت سال دفاع مقدس به تکلیف دینی و ملی عمل کرده است.
  تدریس در دانشگاه پاریس در سال های 1354 و 1355 ، دانشگاه بو علی سینای همدان از 1356 تا 1357 با عنوان استادیار و دانشگاه تبریز از سال 1357 تا1384 با عنوان دانشیار و در دانشگاه صنعتی سهند از سال 1384  با عنوان استاد تمام تا کنون از مهم ترین فعالیت های آموزشی و پژوهشی وی می باشد.
  از سوابق علمی و مدیریتی ایشان می توان به استاندار ی همدان ، هشت سال مشاور علمی (در امور هواشناسی و آب) قرارگاه مهندسی خاتم الانبیاء ، بنیانگذاری و مدیریت گروه مهندسی آب دانشگاه تبریز و بنیان گذاری و ریاست دو دانشگاه صنعتی سهند ( از 68 تا 78) و هنر اسلامی تبریز ( از 78 تا کنون)  اشاره کرد.
   علاوه بر این ها عضویت و دبیری شورایعالی انقلاب فرهنگی ، عضو هیات امنای بنیاد نخبگان کشور ، عضو هیات حمایت از کرسی های آزاد اندیشی و نظریه پردازی ، عضو پیوسته فرهنگستان هنر و شورای هنر کشور، عضو هیات امنای دانشگاه های استان آذربایجانشرقی ، عضو شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی ، عضو کمیسیون ادوات و آلات و روش های مشاهده W.M.O لایپزیک ، عضو کمیسیون هیدرولوژی آسیا ، موسس مجتمع فرهنگی و علمی ربع رشیدی تبریز و رئیس هیات عالی جذب هیات علمی دانشگاه ها  و مراکز پژوهشی کشور می توان نام برد.
  دریافت مدال میراث فرهنگی کشور و لوح تقدیر ریاست جمهوری به علت احیاء و پاسداری خانه های قدیمی تبریز و شکوفایی و پیشرفت صنایع دستی و هنرهای اسلامی ، دریافت جایزه کتاب برتر مهندسی آب ، دریافت جایزه برگزیده کتاب سال تبریز در دو گروه هنر و تاریخ  و  استاد نمونه کشوری را در کارنامه خود دارد.
  تالیف و ترجمه بیش از یازده جلد کتاب ، چاپ سی و پنج مقاله علمی و پژوهشی در مجلات علمی معتبر، ارائه بیش از چهل مقاله علمی در سمینارها و همایش های ملی و بین المللی ، اتمام هفده پروژه تحقیقاتی و دانش آموختگی 45 دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری با راهنمایی ایشان از دیگر فعالیت های پژوهشی نامبرده می باشد.
   
   
   

  تبریز - میدان ساعت - خیابان مصلی - دانشکده معماری و شهرسازی

  کد پستی : 5137753497   تلفن: 35539207-041   دورنگار :35539200-041

  کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشگاه هنر اسلامی تبریز می باشد.